Kombucha Çayı Faydaları

Bakteri-maya kombinasyonunun oluşturduğu etki ile Kombucha çayının vücuda yararlı pek çok etkisi söz konusudur. Epikateşin, teaflavin ve kuersetin gibi antioksidanlar vücuttaki toksinleri arındırmaktadır. Ayrıca vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmek bir yana kanser gibi ciddi hastalıklardan korunmasını desteklemektedir. Malik asit, sitrik ve asetik vücutta pH'ın kontrolünü sağlar ve bakterilerin üremesini engeller. Sakkarik ve glukonik asit ise vücuda dışarıdan gelebilecek zararlı tüm maddeleri yok etmeye yardımcıdır. Bu da sonradan oluşabilecek kronik rahatsızlıkların önlenmesi açısından son derece önemlidir.
Kombucha çayında pek çok vitamin bulunur. B1, B2, B6 ve B12 vitaminleri yanı sıra C vitamini ihtiyacını da karşılar. Vücut için önemli proteinlerin yapı taşı amino asitlerin üretimini sağlar. İyot, fosfor, flor, çinko, bakır ve demir gibi önemli mineralleri de içerir. Kombucha çayının tüm bu içeriğinin etkisinin gücü, mayanın kalitesine ve çay türüne göre değişkenlik gösterebilir. Kalp ve damar hastalıklarına karşı etkili olan etanol ise yine Kombucha çayı tarafından üretilir. Yağ emilimini azaltırken kolesterolü de dengeler. Kas gevşemesine yardımcı olan çay kan basıncının düşmesinde de etkilidir. Bağırsak problemi yaşayanlar için probiyotik bakterileri içermesi nedeni ile faydalıdır. Ancak bu noktada hazırlama sürecinin mutlaka uygun şekilde yapılması gerekir. Aksi halde zararlı bakterilerin üremesi de söz konusu olabilmektedir.
Son zamanlarda adından sıklıkla bahsettiren D-sakaric asit isimli bir antioksidan da Kombucha çayının içerisinde bulunur ve strese karşı oldukça etkilidir. Kanser gibi son drece ciddi rahatsızlıkların önüne geçmede de Kombucha çayının faydaları bilinmektedir. Uzmanlar Kombucha çayının glikarik asit tüketiminin kanser riskini azalttığını söylemekte ve bu konuda çalışmalarını da sürdürmektedir. Kombucha çayı hazırlanmasında maya ve bakteri karışımına şeker eklendiğinden fazla tüketimde obezite riskini artırabilir. Bu sebeple danışmadan bilinçsiz bir şekilde tüketimi uygun olmayabilir.
FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) Kombucha çayının güvenli ve uygun koşullarda hazırlandığı takdirde herhangi bir problemle karşılaşılmayacağının altını çiziyor. Şayet kişinin bünyesinde herhangi bir sağlık sorunu yok ise ortalama 1-1,5 su bardağı kadar tüketiminde bir sorun yaşanmayacağı yine belirtilmektedir. Şeker ve asidik içeriği olduğundan huzursuz bağırsak sendromu gibi rahatsızlığı olan hastalarda şişkinlik ya da ishal gibi etkiler görülebilmektedir. Kombucha çayı her ne kadar düşük miktarda şeker, kafein ve alkol içerse de emzirme döneminde olan kadınlar ile hamile olan bayanların tüketimi tavsiye edilmemektedir.
Kombucha çayının bu denli sayılabilecek çok faydası varken hazırlanmasına da dair de birtakım notlardan bahsetmek mümkündür. 1 litrelik bir su içerisinde 5 gr çay yaprakları ile 50 gram kadar şeker eklemek sureti ile demlemeye bırakılır. Ortalama 10 dakikalık bir demleme süresi yetmektedir. Arından çay yaprakları temizlenir. Kombucha çayını hazırlarken hijyenik bir ortamın sağlandığından emin olunması son derece önemlidir. Önceden hazırlanmış olan Kombucha çayı ya da bakteri kültüründen bir çay bardağı kadar demlenmiş suya eklenir.
Ancak ekleme öncesinde hazırlanan içecek oda sıcaklığında soğutulmalıdır. Ardından üstü temiz bir bezle örtülmek sureti ile ortalama 8-10 gün kadar bekletmeye alınır. Bekleme süresi ne kadar az olursa tadı o kadar ekşi, uzadıkça ise daha lezzetli ve tatlı olacaktır. Bu sebeple erken davranmamakta fayda görülmektedir. Akabinde uzmanlar çayı aç karna ve turunçgillerden taze sıkılmış portakal suyu ile karıştırarak tüketmenizi önermekte bu sayede daha lezzetli bir içim elde edebileceğinizin altını çizmektedir. Çay, bardaktan alınırken mutlaka süzgeçten geçirilmeli ve daha önce de belirttiğimiz gibi sağlıklı bünyeler için en fazla 1,5 bardan diğer kullanıcılar için ise yarım su bardağını geçmeyecek şekilde tüketilmelidir.

KROMOZOM
Organik Gıda Ürünleri

Kocatepe Mahallesi Mega Center Sitesi Yemiş Meydanı Sokak C 3 Blok No:1/26 Bayrampaşa / İstanbul