Şalgam


Şalgamı tanımlamak gerekirse ilk olarak Brassicaceae familyasına ait bir sebze olduğunu belirterek başlamak gerekir. Şekil olarak yuvarlak ve elma büyüklüğündedir. Sebze olarak lahanası ve yaprakları tüketilen bir türdür. Turp sebzesinin bilinen ve kanıtlanmış pek çok faydası bulunuyor. Vücut için adeta bir antioksidan görevi görür. Vücuda zararlı mikropları temizlemede son derece etkilidir. Temel besin olarak düşük kalori içerse de zengin miktarda diyet lifi ve antioksidan içermesi ile bilinir. Lutein, ksantin, karotenoid, C ve A vitamini açısından yoğundur. Yapraklarında ise alfa linolenik asit ve K vitamini gibi omega-3 asitleri bulunmakla beraber son derece faydalıdır. Kalsiyum, demir, bakır, B kompleks vitaminler gibi bünyeye faydalı çok sayıda minerali barındırır.


Şalgamın tüketilmesi sağlık insanları tarafından tavsiye edilmektedir. Çünkü vücutta kan dolaşımını ve sindirimini düzenlerken metabolizmayı da güçlendirmektedir. Eğer iltihaplanma şikâyeti var ise bunu da ortadan kaldırır. Pek çok belirli kanser türlerini önlemede etkili olmakla beraber kemikleri güçlendiren yegane besindir. Bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden tüketilmesi sık bir şekilde tavsiye edilir. Şalgam potasyum içerdiğinden kan basıncını düşürürken arterlerde bulunan suşları azaltmada son derece önemli bir rol oynar. Kişideki felç, kalp krizi gibi riskleri minimuma indirmede yardımcıdır. Kısaca kalp dostu olan şalgam kolesterolün de en büyük düşmanıdır.


Şalgamın sindirime yardımcı olduğu bilinmektedir. Sindirime yardımcı diyet lifi barındırır. Bu sebeple kabızlık, şişkinlik, kramp, ishal gibi sindirim sorunlarını ortadan kaldırmada son derece etkindir. Turpgiller biri olan şalgam içerisinde beta-karoten, manganez, Vitamin E, Vitamin C gibi vücuttaki serbest radikallerin zararlı etkilerini önlemede yardımcı antioksidanlar bulunmaktadır. Sülforafan bileşiği anti kanser özelliğindedir ve şalgam içerisinde yüksek oranda bulunur. Uzman görüşü ile diyete dahil edilerek prostat, melanom ve özofagus gibi kanser türlerinin önlenmesine destek verilebilir.


Kronik ağrıları olan, artrit ya da gut gibi sorunlarla boğuşanlar için şalgam yaprağı son derece faydalıdır. Bunun sebebi ise şalgam içerisinde K vitamini olmasıdır. K vitamini omega-3 yağ asitleri ve enflamasyonu azaltma adına son derece etkilidir. Kemiklere iyi gelmesinin sebebi ise içerisindeki potasyum ve kalsiyumdur. Kalsiyum vücudun bağ dokularının üretiminde önemlidir ve şalgam kalsiyum bakımından oldukça zengin bir sebzedir. Eklem bağlarının güçlenmesi ve potansiyel ortaya çıkabilecek eklem zararlarının önüne geçilmesi açısından şalgamı diyete eklemek son derece önemlidir.


B vitamini kompleksi hormonal ve enzimatik süreçlerini düzenlemede son derece etkilidir. Organların düzgün çalışması ve işlevlerini yerine getirebilmesi adına bu düzenleme önemlidir. Şalgam içerisinde saydığımız bu B vitamini kompleksleri bulunduğundan sağlıklı bir yaşam adına tüketilmesi tavsiye edilir. Sigara kullananlarda ortaya çıkan A vitamini eksikliğini ise yine şalgam ile takviye etmek mümkündür. Bu da akciğer sorunlarını önleme adına önemlidir. C vitamini ve askorbik aside sahip olan şalgam bu özelliği ile vücudu yabancı mikropların oluşturacağı zararlı etkilerden de korurlar.


Sağlıklı yaşam için vücudun kilo dengesinin de iyi bir şekilde korunması gerekir. Yüksek lif içeriğine sahip olan şalgam bağırsak hareketlerini düzenler ve kilo vermede etkin bir rol oynar. Ayrıca tok tutma özelliği ile fazla kilo almaya karşı da etkisini gösterir. Vücudun yaydığı kötü kokuları ise şalgam suyunu içerek önlemek gayet mümkündür. Göz sağlığı açısından da yine şalgamın yararları bilinmektedir. Katarakt, maküler dejenerasyon ve karotenoid gibi göz hastalıklarına karşı koruyucu vazifesi bulunmaktadır. Cilt sağlığı için de şalgam oldukça tavsiye edilen bir sebzedir. Cilt için son derece önemli olan bakır, beta karoten, C ve A vitaminleri şalgam da bulunur. Cilt sağlığının yanı sıra parlak bir görünüm elde etme adına şalgam yardımcı olmaktadır. Saçların onarımı ve güçlenmesi için de şalgam oldukça etkilidir.

 

KROMOZOM
Organik Gıda Ürünleri

Kocatepe Mahallesi Mega Center Sitesi Yemiş Meydanı Sokak C 3 Blok No:1/26 Bayrampaşa / İstanbul