Açık Ayran mı Cam Şişede Ayran mı?

Ayran ülkemiz mutfağının en önemli ve en yaygın içeceklerinden birisidir. Ülkemizde üretilen yoğurtun içerisine su katılarak elde edilir. Tabi bazı yörelerde su yerine süt katılarak da ayran yapılmaktadır. Tarihi milattan sonra 550’li yollara gittiği bilinen bu içecek için Dıvan-i Lugat-it Türk kitabında “sütten elde edilen bir içecek” olarak aktarılmıştır.

Ayran ülkemizde birçok evde rahatça yapılabilen, fabrika da üretilerek şişede, plastik kaplarda satışı yapılan bir içecektir. Restoranlarda açık ayran veya kapalı ayranlar satılmaktadır. Bu ikisi arasında ki fark lezzetinin yanında kimilerine göre temizliğinden gelmektedir. Tabi ayranı ile ünlü olan Susurluk ilçesine gidildiğinde mutlaka açık içilmesi gerekir.

Açık Ayran ile Cam Şişede Ayran Arasında ki Farklar?

Ayran bizim için açık veya kapalı bir şekilde sunulması fark etmese de bu iki sunum arasında fark edilmesi gereken bazı farklar vardır. Bu farklar tazelik, hijyen ve uzun ömürlülük yönlerinden birbirinden ayrılmaktadır.

  • Şişe ayran daha uzun ömürlüdür. Saklandığı sürece üretim tarihinden bir ay sonraya kadar tüketilmesi istenir.
  • Kapalı ortamda üretilmesinden dolayı açık ayrana göre daha hijyeniktir. 
  • Açık ayran tamamen süt veya su katılarak elde edilmesinden dolayı içerisinde katkı maddesi içermez. Üretildikten sonra birkaç gün içerisinde tüketilmelidir.
  • Açık ayran doğayla sürekli temas ettiği için havada görmediğiniz mikropları ve bakterileri içerisinde barındırabilir.
  • Cam şişelerde ki ayran tamamen dezenfekte edilmiş tesislerde üretildiği için bu mikrop ve bakterilerinden uzakta olması nedeniyle temiz kabul edilmektedir.

Hangisi Daha Lezzetli Açık Ayran mı Cam Şişe Ayranı mı?

Lezzet bizler için temizlikten her zaman daha önce gelmektedir. Balıkesir’in Susurluk şehrine gidenlerin bileceği gibi burada ayran açık içilir. Bol köpüklü ve büyük bir bardakta verilen ayranı içmeye doyamazsınız. Yoğunluk açısından, lezzet ve tazelik açısından açık ayran diğer ayran çeşitlerinin bir adım önünde yer alır.

Cam şişe ayranlar ne kadar taze ve olsa da ilk üretim tarihinde market raflarına gelen süre dahi açık ayranın üretim sürecinden fazladır. Bu da tazelik ve lezzet açısından açık ayranı sıralamada ön tarafa koymaktadır.

İnsanlar Cam Şişeyi mi, Açık Ayranı mı Tercih Ediyor?

Anadolu turuna çıktınız ve yöresel lezzetleri ile meşhur bir bölgeye geldiniz. Burada yemekle birlikte açık ayran talep edilebilir ya da bu size sunulur. Ancak insanlar genellikle her zaman gitmedikleri mekanlarda açık ayran mı, kapalı ayran mı sorusuna kapalı ayran cevabını vermektedir.

Cevabın bu yönde gelmesinin altında yatan temel sebep yukarıda bahsetmiş olduğumuz açık ayranın içerisinde farklı mikrop ve bakterilerin olmasıdır. O nedenle bilinmedik bir yer olduğu sürece genelde yabancı noktalarda insanların tercihi kapalı ayrandan yana olmaktadır.Ancak çok meşhur olan Susurluk gibi noktalarda insanların büyük çoğunluğunun tercihi köpüklü açık ayrandan yana olmaktadır.

Özer Hisar firması cam şişe içerisinde ayran satışı yapıyor. Bu sayede hem ayranın probiyotik yapısı korunmuş olurken aynı zamanda korona virüsü nedeniyle oluşan güvensizlik ortamını da engellemiş oluyor. Kolay açılır kapağı, güvenli cam şişesi ile Balıkesir’den gelen bu lezzeti bu günlerde rahatça tüketmeniz mümkün kılınmaktadır. 

KROMOZOM
Organik Gıda Ürünleri

Kocatepe Mahallesi Mega Center Sitesi Yemiş Meydanı Sokak C 3 Blok No:1/26 Bayrampaşa / İstanbul